RatRace – Consumption

Gatunek: hardcore
Data wydania: 2015
Spis utworów: 1. Fuck the Law; 2. Hard Fact; 3. Pierdol się!; 4. Rób, co chcesz; 5. We Can; 6. My Hope; 7. Break the Ring; 8. From This Day; 9. We Are, We Feel!; 10. Lie & Smile

 

Z przyjemnością stwierdzam, że rodzima scena hardcore trzyma się wyjątkowo dobrze. W ostatnich miesiącach kilkukrotnie miałem okazję recenzować płyty z tego nurtu, zrealizowane na poziomie światowym. Dziś do tego grona dołącza również zespół RatRace, którego debiutancki album Consumption streścić można w trzech słowach: moc, moc i jeszcze więcej mocy.

Już pierwsza piosenka, a jest nią rozpędzone Fuck the Law, świadczy dobitnie o tym, że Consumption to hołd złożony tradycji. Niecałe dwie minuty wystarczą, by usłyszeć, jak szybkość Minor Threat brzmiałaby skrzyżowana z ciężarem Agnostic Front. Szaleńczo rozpędzona perkusja, nisko nastrojone gitary oraz mocarnie pulsujący bas połączone z wrzaskliwym wokalem przywodzą bez wątpienia na myśl to, co działo się w latach 80. na scenach wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Omawiany album sytuuje się zatem gdzieś pomiędzy klasyczną wręcz muzyką hardcore’ową a wściekłym punkiem. Wszystko to zagrane z polotem, bez kombinowania i irytujących zabiegów stylistycznych, które charakteryzują na przykład zamorską konkurencję. Zarazem nie ma tu mowy o żadnym muzycznym prostactwie. Płyta – choć bardzo krótka – jest urozmaicona, zaś poszczególne kompozycje nie tylko ozdobiono coraz to innymi patentami (jak growl w Pierdol się!), ale też opatrzono średnio pięcioma zmianami temp na minutę. Dzięki temu krążek nadaje się do wielokrotnych przesłuchań, bo nie nudzi, a miejscami szczerze intryguje.

Myliłby się jednak ten, kto album RatRace uznałby wyłącznie za bezrefleksyjną pogoń za historią. Consumption to bowiem propozycja w pełni autorska, która nie tylko miksuje gatunki, ale nadaje im również własny szlif. W tym miejscu warto byłoby być może wspomnieć niezłą produkcję czy sprawność instrumentalistów, ale i tak najlepsze wrażenie robi wokal. Ten, choć kolejne frazy wywrzaskuje z powalającą wręcz wściekłością, to – rzecz zaskakująca – jest w tej manierze przystępny. Być może za ten stan rzeczy odpowiada fakt, iż jest on na swoim miejscu, tzn. perfekcyjnie pasuje do całej muzycznej stylistyki, a dodatkowo co jakiś czas podbijają go chóralne zaśpiewy. Nie sposób również nie docenić niespożytej pasji, z jaką Consumption nagrano. Każdy fan ultra energicznego łojenia powinien być z tego dziesięciokawałkowego zestawu w pełni usatysfakcjonowany.

Choć zatem RatRace Ameryki nie odkrywa ani nie zmienia historii hardcore’u, to dostarcza muzyki, która brzmi znajomo, a przy tym świadczy o autorskim zamyśle, jaki towarzyszył muzykom przy tworzeniu tego krążka. Więcej nawet – Consumption jest w stanie zadowolić nie tylko fanów takich brzmień, ale również ludzi, którzy dotychczas się nimi nie interesowali. A to już nie lada sukces – zwłaszcza jak na debiut.

 

(7 / 10)

 

O zespole (profil w serwisie Facebook, album do odsłuchu w serwisie BandCamp, klip do utworu Hard Fact w serwisie YouTube): lubisz hardcore bez konwenansów, a z twardymi zasadami? Masz dosyć zakazów i mówienia Ci, jakim masz być punkiem? Czy na tym polega hardcore punk? Nie! Chłopaki nie udają kogoś innego niż są, grają szybko i agresywnie. Piją i jedzą to, na co mają ochotę, a za podstawę uznają zasady i wartości opierające się na zwalczaniu dyskryminacji. Nie będą chwalić się tym, przed kim grali, a przed kim nie. Wściekłe riffy w szaleńczym tempie na długo zostaną w Twojej głowie, a wykrzyczane słowa dadzą do myślenia. Nie lubią szufladek czy porównań do kapel, ale jeśli jeszcze ciekawość nie skłoniła Cię do wciśnięcia PLAY, to wyobraź sobie połączenie bujania, rodem z NY, z tempem rozjuszonego punka, doprawione ekspresyjnymi krzykami wokalisty. Swój pierwszy album wydali na CD i kasecie w Bajkonur Records.

 

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

 

Zapisz

Zapisz

  •  
  •  
  •  
  •  

Wypowiedz się!